Czas skończyć z karą śmierci

Zbyt wielu niewinnych ludzi na przestrzeni lat zostało poddanych egzekucji. Ponieważ wciąż napływają straszliwe wieści o kolejnych zasądzonych i źle wykonanych wyrokach, czas skończyć z karą śmierci i znieść ją we wszystkich krajach świata.

Ostatnia egzekucja w Zjednoczonym Królestwie została wykonana w 1964 roku. Pięćdziesiąt lat później w Egipcie na karę śmierci skazano setki ludzi, w tym przywódcę Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badie.

W międzyczasie po nieudolnie przeprowadzonej egzekucji w Oklahomie Clayton Lockett zmarł na atak serca dopiero kilkadziesiąt minut po otrzymaniu śmiertelnego zastrzyku.

Jak podał “Washington Post”: “Niezależnie od tego, że przestępstwo popełnione przez Locketta było odrażające, jego makabryczna śmierć jest kolejnym z wielu dowodów na to, że w Stanach Zjednoczonych nie ma już miejsca na karę śmierci”.

Nowe badania nad rozprawami sądowymi przeprowadzone przez Narodową Akademię Nauk wskazują, że średnio jedna na 25 osób oczekujących na wykonanie kary śmierci jest prawdopodobnie niewinna. Od 1977 roku 1320 więźniów skazano na karę śmierci – badanie wskazuje, że część z nich niemal na pewno nie popełniła zarzucanych im czynów.

Od 1973 do 2004 roku w Stanach Zjednoczonych spośród wszystkich skazanych na karę śmierci, 1,6%, czyli 138 osób – zostało uznanych za niewinne i wypuszczono je z więzień.

To niewiarygodne, że w krajach uznawanych za cywilizowane dochodzi do tak rażącego okrucieństwa i takich pomyłek w sądownictwie. O wiele bezpieczniej i bardziej humanitarnie jest zasądzać karę pozbawienia wolności, bo jeśli któregoś dnia okaże się, że oskarżony dowiedzie swojej niewinności, taki okropny błąd będzie można jeszcze naprawić.

Czy uważasz, że należy na całym świecie znieść karę śmierci?

Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
fot.virgin.com