Dzieci na łonie natury

fot. virgin.com

Kiedy byłem dzieckiem, spędzałem mnóstwo czasu, biegając po dworze, wspinając się po drzewach i przeżywając przeróżne przygody. Z biegiem czasu niewiele się zmieniło, choć teraz akurat wolę góry niż drzewa.
Te wczesne doświadczenia z przyrodą pomogły ukształtować moją osobowość i spowodowały, że wciąż czuję głód badania świata. Bawiąc się na dworze, zdobyłem przyjaciół na całe życie. Kiedy nasze dzieci, Sam i Holly, dorastały, staraliśmy się z Joan dać im jak najwięcej okazji do bycia na łonie natury i możliwości przeżywania rozmaitych przygód. Jestem przekonany, że tak samo będą postępować ze swoimi dziećmi.
Jednak mam wrażenie, że zabawy na świeżym powietrzu nie są powszechne wśród młodych ludzi. Choć bardzo wierzę w siłę technologii, uważam, że nie powinno się jej traktować jako zamiennika doświadczania świata i wszystkich jego cudów.
Podobały mi się rozważania Davida Bonda, dyrektora Project Wild Thing and The Wild Network, który ostatnio wypowiadał się na ten właśnie temat. Podobnie jak wielu innych ojców zauważył, że jego dzieci spędzają więcej czasu ze swoimi iPadmi niż na świeżym powietrzu. „Dzieci potrzebują natury. Spędzanie czasu w naturalnym środowisku jest dobre dla ich zdrowia i samopoczucia. Ludzie nie będą dbali o środowisko naturalne, jeśli nigdy go nie doświadczyli. A dzisiejsze dzieci nie doświadczają natury”. fot. virgin.com
Uwielbiam tę fotografię przedstawiającą dziewczynkę o imieniu Faber, która przyjeżdża na Necker od kiedy była niemowlęciem. Jej mama Freya jest przeuroczą stewardessą w Virgin Atlantic. Wraz ze swoim mężem Andym (ojcem Faber) są jednymi z naszych najbliższych przyjaciół. To zdjęcie pokazuje niesamowitą radość życia, pokazuje, jak powinny czuć się wszystkie dzieci. Oczywiście nie każde ma to szczęście spędzać czas na przepięknej plaży, ale przebywanie na świeżym powietrzu, gdziekolwiek, fantastycznie wpływa na samopoczucie.
Jak napisał ostatnio George Monbiot: „Ze wszystkich istot na świecie, prawdopodobnie to właśnie nasze dzieci najbardziej potrzebują powrotu do dzikości”.
Jak myślicie, czy młodzi ludzie – a w zasadzie ludzie w każdym wieku, spędzają wystarczająco dużo czasu, jednocząc się z naturą?
Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
fot.virgin.comfot. Virgin Unite