Energia – w poszukiwaniu przełomowych rozwiązań

 

fot. virgin.com

fot. virgin.com

Do 2050 roku świat musi osiągnąć zerowy bilans emisji związków węgla. Potrzeba to tego ścisłej współpracy rządów, świata biznesu i innych – tylko razem, łącząc nasze wysiłki, jesteśmy w stanie przeprowadzić rewolucję energetyczną. Koalicja Breakthrough Energy Coalition pomoże sprawić, że ta koncepcja stanie się rzeczywistością.

Szczyt COP21 zaczął się od tego, że głowy dziewiętnastu państw, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Indii, Francji, Arabii Saudyjskiej, Indonezji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ogłosiły, iż podwoją dotychczasowe nakłady na narodowy program badawczo-rozwojowy, tak, by wyniosły 20 miliardów dolarów, i przeznaczą je na poszukiwania i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań energetycznych. Inicjatywa ta jest otwarta dla pozostałych krajów.

Jestem rozradowany, mogąc dołączyć do Billa Gatesa, Ratana Taty, George’a Sorosa, Toma Steyersa, Juliana Robertsona, Nata Simonsa, Chrisa Hohna, księcia Arabii Saudyjskiej Alwaleeda, Johna Doerra i innych, by wspólnie wdrożyć koalicję inwestycyjną Breakthrough Energy Coalition. Jej zadaniem będzie wprowadzenie nowoczesnych źródeł energii w początkową fazę rozwoju, przeprowadzenie ich przez „dolinę śmierci”, czyli okres, w którym narażone są na klęskę, i doprowadzenie do ich komercjalizacji.

Następna dekada wydaje się stanowić doskonałą okazję do inwestowania w biznes i technologię nakierowaną na walkę ze zmianami klimatycznymi. Musimy zacząć produkować jak najwięcej czystej, odnawialnej energii i wprowadzać kolejne innowacje w tej dziedzinie, tak, by przyszła generacja źródeł energii była znacznie bardziej wydajna. Będzie to z zyskiem zarówno dla środowiska i społeczeństwa, jak i dla gospodarki.

Kluczem do sukcesu w walce ze zmianami klimatycznymi będzie silne partnerstwo pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym, które pomoże znaleźć pomysły i środki finansowe na przełomowe rozwiązania. Koalicja Breakthrough Energy Coalition to zupełnie nowy model partnerstwa między rządami, instytucjami badawczymi i inwestorami. Naukowcy, inżynierowie oraz przedsiębiorcy mogą wspólnie wymyślić i wprowadzić w życie innowacyjne technologie, które mogą znacznie obniżyć skalę zmian klimatycznych dzięki wykorzystaniu dostępnych dla każdej kieszeni i niezawodnych źródeł energii.

fot. Carbon War Room

fot. Carbon War Room

W Virgin od dawna wierzymy w siłę współpracy na rzecz tworzenia przełomowych technologii energetycznych. To w Virgin Unite narodziła się koncepcja organizacji non profit Carbon War Room. Jej zadaniem jest stymulować biznesowe interwencje w rynek, które pozwolą na funkcjonowanie gospodarki niskowęglowej, poczynając od rynku transportu i spedycji, przez budownictwo, na mądrych inicjatywach gospodarczych małych wysp kończąc.

Odkąd w 2014 roku połączyliśmy nasze siły z Rocky Mountain Institute, nasze drużyny bardzo przyspieszyły działania na rzecz transformacji energii poprzez wykorzystanie siły tych, którzy prowadzą swoją własną działalność, czyli mniejszych i większych przedsiębiorców. W międzyczasie The B Team koncentruje się na zmianie modeli biznesowych na takie, które pozwolą osiągać zyski zarówno ludziom, jak i planecie. Virgin Earth Challenge wciąż szuka skalowalnych i nienaruszających równowagi ekologicznej sposobów na usunięcie z powietrza gazów cieplarnianych.

fot. Carbon War Room

fot. Carbon War Room

Wiele kluczowych technologii niskowęglowych jest już dostępnych – energia solarna, energia wiatrowa, akumulatory, inteligentne rozwiązania wydajnego wykorzystania energii itp. Plany, które dzisiaj ogłosiliśmy, pozwolą działać na skalę światową i zbudować lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
fot. Virgin.comfot. virgin.com