Jak trenować, by zostać astronautą

fot.virgin.com

Virgin Galactic kontynuuje loty testowe, samoloty, piloci i załoga trenują, zaś Przyszli Astronauci SpaceShipTwo przygotowują się do swoich pierwszych lotów w kosmos.

fot. virgin.com

W tym tygodniu, podczas gdy statek-matka WhiteKingTwo latał w przestrzeni powietrznej El Paso w okolicach Portu Kosmicznego America w Nowym Meksyku, ja kontynuowałem moje własne przygotowania do podróży kosmicznej.

Wszyscy wiemy, jak wyglądają przygotowania operacyjne. Ale czego potrzeba, by na takie doświadczenie przygotować człowieka?

 

Znaczną część przygotowań stanowi gotowość psychiczna. NASTAR Center, położone na południe od Filadelfii, oferuje trening dla przyszłych astronautów, obejmujący przeróżne aspekty lotu w kosmos. Jest to trening bardzo kompleksowy.

fot.virgin.com

fot.virgin.com

Jedna z sesji prowadzonych przez ekipę NASTAR była szczególnie fascynująca. To bez wątpienia najbardziej ekscytująca prezentacja slajdów, w jakiej miałem okazję uczestniczyć. Kto by pomyślał, że Power Point może być fajny? Myślę, że ten wyjątek potwierdza regułę.

fot.virgin.com

fot.virgin.com

Następnie przyszedł czas, bym zrozumiał, jak naprawdę działa przeciążenie. Wsadzono mnie do czegoś, co przypomina wirówkę – mogłem dzięki temu dokładnie doświadczyć tego, co poczuję podczas lotu Virgin Galactic.

Intensywność doznań stopniowo rosła, podczas gdy przechodziłem przez serię elektryzujących testów sprawdzających moją fizyczną i mentalną gotowość do spotkania z kosmosem.

Podczas testu czułem pewien ucisk w klatce piersiowej, ale dzięki wskazówkom, jak oddychać, dobrze sobie poradziłem. Wskazówek udzielali mi dr Jim Vanderploeg (szef medyczny Virgin Galactic) i Beth Moses (główny trener).

Otrzymawszy wyniki testów medycznych dr Jim stwierdził, że jestem bardziej sprawny niż siedem lat temu! Najwyraźniej dzięki całemu temu tenisowi i kitesurfingowi…

Załoga była gotowa i chętna odpowiedzieć na wszystkie moje pytania dotyczące zbliżającego się lotu. Na koniec dnia byłem jeszcze bardziej zadowolony z tej wizyty niż przed nią.

Już wkrótce akrobatyczne loty z głównym pilotem Virgin Galactic Dave’em Mackayem, plus, oczywiście, codzienne ćwiczenia i zdrowa dieta. Trening kosmiczny jest dobry dla każdego!

Jak Wy zamierzacie przygotować się do podróży kosmicznej?

Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera