Nagroda Ansari XPRIZE – stojąc na ramionach gigantów

fot. virgin.com Gdyby SpaceShipOne nie zdobył nagrody Ansari XPRIZE, Virgin Galactic prawdopodobnie by nie istniała. Wielkim zaszczytem było więc dla nas uczestnictwo w obchodach dziesiątej rocznicy ufundowania tej nagrody, które odbywały się na Mojave.fot. virgin.com
 
Nagroda Ansari X Prize to 10 milionów dolarów dla pierwszej załogi, która poleci w kosmos dwukrotnie w ciągu 10 dni. SpaceShipOne zdobył tę nagrodę, rozpoczynając tym samym rozwój Virgin Galactic. Dzisiaj mamy ponad 400 pracowników i ponad 700 klientów przygotowujących się do komercyjnej podróży kosmicznej.fot. virgin.com
 
Na Mojave wziąłem udział w niezwykłym panelu dyskusyjnym, w którym uczestniczyli kosmiczni wizjonerzy: Burt Rutan, genialny inżynier techniki kosmonautycznej, który zaprojektował statki SpaceShip One i SpaceShipTwo; Anousheh Ansari, pierwsza kobieta, która prywatnie poleciała w kosmos, fundatorka nagrody Ansari X Prize dla lotów kosmicznych; Chuck Beames, dyrektor naczelny Stratolaunch Paula Allena; Brian Binnie, pilot testowy zwycięskiego lotu SpaceShipOne; Mike Melvill, pilot testowy pierwszego lotu SpaceShipOne, który pobił rekord prędkości. Peter Diamandis, fundator i CEO nagrody XPRIZE zadawał pytania dotyczące naszych wspomnień związanych z tym przełomowym w dziejach lotów kosmicznych momentem. 
 
Dziesięć lat temu, w roku 2004, uścisnąłem dłonie załogi i powiedziałem, że jeśli SpaceShipOne zdobędzie nagrodę XPRIZE i bezpiecznie powróci na Ziemię, przejmiemy pałeczkę i zbudujemy o wiele większy statek kosmiczny, który będzie w stanie wynieść w przestrzeń kosmiczną tysiące astronautów. Obecnie Virgin Galactic czyni ogromny postęp w drodze do lotów komercyjnych. Wspaniale było spotkać teraz tak wiele osób, które były z nami tego historycznego dnia w 2004 roku, jak również tak wielu członków załogi Virgin Galactic.
 
Komercyjne loty kosmiczne to zupełnie nowa gałąź przemysłu; opiera się na ramionach gigantów. Dla wielu z nich był bardzo poruszający fakt, iż towarzyszyli nam w tej jakże ważnej chwili – nie tylko po to, by razem wspominać przeszłe triumfy, ale również, by patrzeć w przyszłość. Powstaną tysiące nowych miejsc pracy, zrealizują się tysiące marzeń, spełnią tysiące nadziei. 
 
Ci, którzy mieli to szczęście być na Mojave w 2004 roku i patrzeć, jak SpaceShipOne startuje w kosmos, mieli w oczach łzy. Dziękuję każdej z osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie za jej odwagę i geniusz. Jak powiedziała Anousha: „Jeśli ludzie są wystarczająco szaleni, wydarzają się rzeczy niemożliwe”. 
 
Tak wiele osób przyczyniło się do tej największej z przygód. Ale nie byłoby tu żadnej z nich, gdyby nie Burt Rutan – wizjoner, który zaprojektował statki kosmiczne. Mając to na uwadze, zwołałem wszystkich, byśmy razem mocno go uścisnęli – to było największe przytulanie w historii! Potem zdmuchnęliśmy świeczki na urodzinowym torcie, po czym błyskawicznie zwróciliśmy nasze myśli ku przyszłości.

Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera