Oskarowe mowy odzwierciedlają czasy, w których żyjemy

Wspaniale było widzieć, że tak wielu zdobywców Oskarów wykorzystuje możliwość wystąpienia przed publicznością liczącą miliony ludzi, by naświetlić niektóre z największych problemów, z jakimi dzisiaj boryka się świat.

Pełne siły wykonanie piosenki „Glory” przez Commona i Johna Legenda perfekcyjnie współgrało z niesamowitą przemową, którą wygłosili po otrzymaniu nagrody za najlepszą oryginalną

piosenkę filmową.

fot. Virgin Unite

fot. Virgin Unite

Common powiedział: „Ostatnio John i ja pojechaliśmy do Selmy [miasto w Alabamie, USA] i zaśpiewaliśmy ‚Glory’ na tym samym moście, z którego pięćdziesiąt lat temu Martin Luther King wraz z aktywistami na rzecz wzniesienia równouprawnienia wyruszyli w swój marsz. Kiedyś most ten był granicą rozdzielającą naród, teraz jest symbolem zmiany. Duch tego mostu jest ponad rasami, płcią, religią, orientacjami seksualnymi i pochodzeniem społecznym. Duch tego mostu łączy dzieciaka z południowych rejonów Chicago, który marzy o lepszym życiu, z tymi we Francji, które obstają przy swojej wolności do ekspresji, z ludźmi w Hongkongu demonstrującymi na rzecz demokracji. Ten most zbudowano na nadziei, zespawano współczuciem i miłosierdziem, i wzniesiono miłością do wszystkich istot ludzkich”.

John Legend dodał: „Napisaliśmy tę piosenkę do filmu opartego na wydarzeniach sprzed 50 lat. Mówimy jednak, że Selma jest tu i teraz, bo walka o sprawiedliwość odbywa się tu i teraz. Wiemy, że prawa, o które walczono 50 lat temu, są dzisiaj, w tym kraju, zagrożone. Żyjemy w kraju o najwyższym na świecie wskaźniku liczby osadzonych w więzieniach. W chwili obecnej pod nadzorem jest więcej czarnych mężczyzn niż niewolników w 1850 roku. Tym, którzy idą, słuchając naszej piosenki, chcemy powiedzieć, że jesteśmy z wami, widzimy was, kochamy was i chcemy, byście tak szli dalej. Niech Bóg was błogosławi”.

fot. Virgin Unite

fot. Virgin Unite

Wielu spośród publiczności, i założę się, że jeszcze więcej osób przed telewizorami, miało łzy w oczach. W zeszłym roku, by na własne oczy zobaczyć i poznać problem więziennictwa i proces resocjalizacji w Stanach, odwiedziłem więzienie stanowe Ironwood, więc wiem z pierwszej ręki, jak bardzo jest to poruszające.

Miałem to szczęście spotkać Commona przy kilku okazjach, w tym podczas jednej pamiętnej nocy, gdy występował na rzecz Virgin Unite i Rock The Kasbah. Wspaniale było oglądać niezwykle utalentowanych, mądrych wykonawców, nagradzanych za ich ciężką pracę i rzucających światło na niesprawiedliwość dotykającą tak wielu ludzi na całym świecie.

Byłem również zachwycony, widząc, jak Eddie Redmayne otrzymuje nagrodę w kategorii najlepsza rola męska za swoją rolę profesora Stephena Hawkinga w „Teorii wszystkiego”. A jeszcze bardziej ucieszyłem się, słysząc go dedykującego film „wszystkim na świecie, którzy zmagają się ze stwardnieniem zanikowym bocznym”. Kiedy zaś Julianne Moore odbierała nagrodę za najlepszą rolę żeńską, powiedziała, że „była zachwycona, mogąc rzucić światło na chorobę Alzheimera”.

Najlepsza aktorka drugoplanowa, Patricia Arquette, wspaniale wypowiedziała się na rzecz równouprawnienia kobiet: „Zwracam się do każdej kobiety, która urodziła dziecko, do każdego obywatela i podatnika, to czas na wyrównanie płac raz na zawsze. I na wyrównanie praw kobiet Stanów Zjednoczonych Ameryki”.

Graham Moore, który otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Scenariusz do filmu „Gra tajemnic”, namawiał młodych, by „byli dziwni”, zaś Alejandro Gonzales Innaritu celebrował różnorodność „niezwykłego narodu imigrantów”, odbierając nagrodę dla Najlepszego Reżysera za film „Birdman”.

Czasami ludzie są krytykowani za to, że przy okazji takich imprez wypowiadają się na różne ważkie tematy; czasem nawet zagłusza się ich muzyką, by zgonić ich ze sceny. Wracając jeszcze do przemowy Johna Legenda, zaczął ją tak: „Nina Simone powiedziała, że obowiązkiem artysty jest odzwierciedlać czasy, w których żyjemy”. Bardzo poruszającym było zobaczyć tak wielu wspaniałych odważnych artystów, którzy to zrobili – ot tak, po prostu, podczas ceremonii wręczenia Oskarów.

 

Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
virgin_16844392731fot.Virgin.com