Skończyć ze współczesnym niewolnictwem

fot. virgin.comObchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa. Współczesne niewolnictwo to jednak plaga, która nie przeminęła. Międzynarodowa Organizacja Pracy ocenia, że obecnie około 21 milionów ludzi na całym świecie jest przymuszanych do niewolniczej pracy – więcej niż kiedykolwiek w historii ludzkości.

Współczesne niewolnictwo funkcjonuje na każdym kontynencie. Wbrew temu, co się powszechnie wydaje, nie jest to tylko problem w krajach rozwijających się. Co najmniej 1,5 miliona ofiar niewolnictwa żyje w Unii Europejskiej, północnej Ameryce, Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

Mniej więcej jedna piąta wszystkich kwalifikowanych jako niewolnicy to ofiary wykorzystywania seksualnego, natomiast zdecydowana większość to ludzie pracujący w różnych sektorach przemysłu, od rolnictwa po rybołówstwo, od budownictwa po pracę jako służba domowa. Każda z tych ofiar ma swoją własną smutną historię do opowiedzenia. Zazwyczaj jest to historia o ciągłym napastowaniu, groźbach i zastraszaniu, o niezapłaconych pensjach, druzgoczących długach, izolacji i zamknięciu. Historia okropna i niemożliwa do zaakceptowania.

W kwietniu tego roku zwróciłem się do rządu Zjednoczonego Królestwa o przyjęcie Aktu w sprawie Współczesnego Niewolnictwa. Zgodnie z tą ustawą każda firma ma raportować o staraniach w kierunku wykrywania i eliminacji wszelkich form współczesnego niewolnictwa wśród swoich dostawców. Globalny biznes, dysponujący siecią dostawców pokrywającą cały świat, ma do odegrania kluczową rolę w rozwiązaniu tego problemu, i jestem bardzo podniesiony na duchu, widząc, że tak wiele brytyjskich firm, w tym Virgin, bardzo poważnie potraktowało to zadanie.

Jednakże wciąż do wykonania jest ogrom pracy. W 2014 roku Międzynarodowa Organizacja Pracy przyjęła protokół do konwencji dotyczącej pracy przymusowej i obowiązkowej – dokument zobowiązujący wszystkie kraje do większego zaangażowania w kwestię niewolnictwa. Póki co tylko dwa kraje ratyfikowały protokół: Niger. To zdecydowanie za mało. To rządy właśnie powinny nadać ton kwestii niewolnictwa. To one mają siłę i środki, by wprowadzić prawo, które wreszcie zniesie niewolnictwo. MOP ma nadzieję, że w przyszłym roku co najmniej 50 krajów ratyfikuje protokół. Myślę, że każdy z nas może pomóc by tak się stało.

Podejmij działanie i wesprzyj 50 Dla Wolności (50 For Freedom) – światową kampanię promującą protokół dotyczący pracy przymusowej. Pomóż zadać kres wartemu 150 miliardów dolarów biznesowi zbudowanemu na ludzkim cierpieniu.

Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
fot. virgin.comFot. Fast Track 100