Światowy Dzień Żywności – o mięsie słów kilka

fot. virgin.comZ okazji Światowego Dnia Żywności zastanówmy się nad tym, w jaki sposób przyszłe pokolenia będą w stanie wyprodukować wystarczającą ilość pożywienia, nie czyniąc nieodwracalnej krzywdy środowisku.
W zeszłym miesiącu Guardian zapytał swoich czytelników, czy byliby gotowi jeść mięso hodowane w laboratoriach, po to, by przyczynić się do ochrony środowiska. Niemal jedna trzecia wszystkich respondentów odpowiedziała, że tak. 
Powinniśmy na ten wynik patrzeć z przymrużeniem oka, niemniej jednak myślę, że trend, który pokazała owa ankieta, jest dobry dla naszej planety: coraz więcej osób dostrzega, że konwencjonalna produkcja mięsa dewastuje środowisko naturalne.fot.virgin.com
To jedna z przyczyn, dla których kilka miesięcy temu zrezygnowałem z jedzenia wołowiny – wygląda na to, że nie jestem jedyny. O dziwo, w ogóle za nią nie tęsknię. Gdyby tylko udało nam się przekonać wielu ludzi, by poszli w moje ślady, bylibyśmy o wiele zdrowsi i pomoglibyśmy zachować przepiękną bioróżnorodność lasów deszczowych, którą obecnie bezpowrotnie tracimy. 
Podczas gdy coraz więcej ludzi na rynkach wschodzących wychodzi z biedy, najgorszą rzeczą jaka może się zdarzyć, jest wzrost popytu na bydło. Jeśli tak się zdarzy, to już wkrótce będziemy mieli na Ziemi resztkę lasów deszczowych, niewielką bioróżnorodność, a zmiany klimatyczne dostaną przyspieszenia.fot.virgin.com
Substytuty wołowiny sprawiają, że przejście do bardziej świadomej konsumpcji staje się łatwiejsze. Jedną z firm produkujących takie substytuty jest Beyond Meat, która z roślin wytwarza żywność smakującą jak mięso, jednocześnie eliminując potrzebę hodowli bydła i innych zwierząt. Dzięki temu jeden człowiek sprawi, że zostanie zjedzonych, a następnie zutylizowanych o 35 owiec mniej,  zużyte 15 razy mniej wody, zaś poniesione koszty będą 20 razy mniejsze. 
W Światowym Dniu Żywności powinniśmy przyklasnąć każdej rzeczy, która sprawi, że produkcja żywności będzie odbywać się w sposób niemający negatywnego wpływu na środowisko. 
Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera