Wolność i demokracja to marzenia, z których nie możemy zrezygnować

Jest tyle rzeczy na tym pięknym świecie, należącym do nas wszystkich, za które powinniśmy być wdzięczni. Jest też tyle, o których trzeba mówić i przeciw którym należy protestować, Ochrona praw człowieka, demokracja, godność – wciąż się o nie walczy, wciąż trzeba ludzi, którzy będą na ich rzecz występować. Są niezwykłe organizacje, takie jak Amnesty International, Human Rights Watch, Global Witness czy Reporterzy bez Granic, których przedstawiciele przemierzają ogromne odległości, by mówić, by informować świat o dziejącej się niesprawiedliwości. Również media społecznościowe stały się tak ogromną siłą, dzięki której możemy oddać nasz głos w dyskusji i nie dopuścić do tego, by niesprawiedliwość przeszła bez echa.

fot. virgin.com

fot. virgin.com

Świat, w którym żyjemy, nigdy dotąd nie był tak bardzo połączony, skomunikowany. Co za tym idzie, nasza wspólna odpowiedzialność za to, co się dzieje, jest o wiele większa niż kiedykolwiek. Już nigdy więcej nie będziemy mogli powiedzieć, że o czymś nie wiedzieliśmy. Kiedy widzimy dziejące się zło, nie możemy odpowiadać jeszcze większym złem – musimy złączyć nasze działania, nasze siły, i wspólnie odwołać się do naszego człowieczeństwa. Jak powiedział Aung San Suu Kyi, były członej The Elders, obecnie opozycyjny polityk w Myanmar: „Wolność i demokracja to marzenia, z których nie możemy zrezygnować”.

W zeszłym tygodniu zastrzelono prominentnego rosyjskiego opozycjonistę Borysa Niemcowa. Na Malediwach opozycyjny lider Mohamed Nasheed został wtrącony do więzienia. W obu przypadkach społeczeństwo wyszło na ulice, by wyrazić swój protest.

fot.virgin.com

fot.virgin.com

Według dorocznego raportu Freedom House dotyczącego stanu praw politycznych i wolności obywatelskich na świecie, w 2014 roku prawa i wolności zostały znowu ograniczone – to już dziewiąty z kolei rok, gdy obserwuje się to zjawisko. Zwiększenie ograniczeń wolności obywatelskich odnotowano w 61 krajach, podczas gdy sytuacja poprawiła się w zaledwie 33 krajach. „Akceptacja demokracji jako dominującej formy rządów na świecie – i międzynarodowy system zbudowany na ideach demokratycznych – jest zagrożony o wiele bardziej niż kiedykolwiek w ostatnich 25 latach” – powiedział Arch Puddington, wiceprezydent organizacji.

Ci z nas, którzy żyją w prawdziwie demokratycznych krajach, mają szczęście. Tym, którzy takiego szczęścia nie mają, jesteśmy winni wszelką pomoc. Nawet jeśli jedynym, co możemy zrobić, to mówić, występować w ich imieniu i na ich rzecz – róbmy to.

 

Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
fot. Talli Osbornefot.virgin.com