Za kulisami pierwszej komercyjnej linii kosmicznej świata

To był porywający dzień – spędziłem go z niezwyklej inspirującą grupą inżynierów, pilotów testowych i konstruktorów, w samym centrum jednego z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych projektów naszych czasów: w centrum operacyjnym Virgin Galactic, w kalifornijskim Mojave.

 

Zabrałem ze sobą moją córkę Holly. Chciałem, by poznała tę liczącą 175 osób załogę i uaktualniła swoją wiedzę na temat budowy pierwszej na świecie komercyjnej linii kosmicznej. Zważywszy na to, jak złożone i skomplikowane jest to przedsięwzięcie, postęp, jaki poczynili, jest imponujący, zaś pasja i poświęcenie, z jakim oddają się tworzeniu tego zupełnie nowego sektora komercyjnych lotów w kosmos, jest totalnie inspirujący.

 

Wszystko zaczęło się od Scaled Composites, firmy założonej przez Burta Rutana. To w niej powstał SpaceShipOne – pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny. W 2004 roku firma otrzymała za niego nagrodę Ansari X Prize. Dało to początek pierwszym komercyjnym statkom Virgin Galactic, które są obecnie w ostatniej fazie lotów testowych.

 

Inżynierowie i konstruktorzy Virgin Galactic pozwolili nam podejrzeć, jak wyglądają pilnie strzeżone przed ciekawskimi wnętrza i fotele statków. Mogę wam tylko powiedzieć (więcej mi nie pozwolili), że: 1) wszystko to jest niesamowicie ekscytujące, 2) ciężko mi będzie o tym nie gadać …więc spójrzcie sami.

 

Byłem pod wielkim wrażeniem tego, jak lekkie są komponenty SpaceShipTwo – to dzięki wykorzystaniu kompozytu węglowego. Zdecydowano się na ten właśnie materiał, ponieważ jest 5 razy mocniejszy niż aluminium i wiele razy lżejszy. To on zabierze nas w kosmos – fantastycznie!

 

Po obejrzeniu miejsca, gdzie testowane są pojazdy, cała załoga spotkała się z nami w Final Assembly, Integration and Test Hangar (FAITH). Tam dowiedzieliśmy się o postępach w zakresie montażu, napędu i zawiadywania statkami. Siostrzana organizacja Virgin Galactic – The Spaceship Company – która produkuje i składa flotę komercyjnych statków kosmicznych, została przemianowana i włączona do marki Virgin Galactic.

 

Jestem taki dumny z naszej wspaniałej załogi i ekscytującego nowego sektora, jaki tworzy.

Recent Posts

Leave a Comment

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
virgin.comvirgin.com